ابزار منو ثابت

دانستنیها

دانستنیها

!به زودی هر چه بخواهید در این مکان پیدا می شود

شرلوک هلمز، شاهکار آرتور کانن دویل


شرلوک هلمز یک کاآگاه خصوصی است تخیلی است که توسط سر آرتور کانن دویل در 1887 خلق شد. مشهور ترین کارآگاه ادبی در جهان.آرتور کانن دویل شخصیت شرلوک را از یک جراح که اهل ادینبورد بود به نام جوزف بل الهام گرفته. بل می توانست با دیدن ظاهر مردم به شخصیت درونی آنها پی ببرد.کانن دویل در مجموع 60 رمان و داستان کوتاه درباره شلوک نوشته است.


درباره شرلوک..........................................................................Sherlock Holmes

 شهرت شرلوک به خاطر قدرت فوق العاده او در استنتاج است . البته بر پایه ی مشاهداتش و استنتاج های منطقی بر اساس شواهد.قدرتی که او را مشهورترین کارآگاه تخیلی‌همه اعصار کرده است.واقعا خیلی فوق العاده است.البته نام کامل او ویلیام شرلوک اسکات هلمز است.

اما شرلوک هیچوقت روی خود اسم کارآگاه خصوصی را نگذاشته بلکه به گفته خودش او یک کارآگاه مشاور است شغلی که خودش آن را ابداع کرده و در دنیا تک است.درواقع کار او این است:وقتی کارآگاهان اسکاتلندیارد در پرونده ای به قول شرلوک درگل گیر می کنند پرونده را به شرلوک می دهند تا او حل کند البته معمولا در همه پرونده ها این اتفاق می افتد شرلوک در ششم ژانویه 1854 در یورک شایر انگلستان در دهکده ای با نام مایکرافت که نام برادر بزرگ تر او هم هست به دنیا آمده.وقتی که به دنیا آمد تا هفت سالگی صحبت نکرد و اولین چیزی که گفت این بود من یه دزد دریایی ام!)و بعد این زبانش باز شد. وقتی بزرگ میشود به آکسفورد می رود و اولین پرونده جنایی خودرا با نام ماجرای کشتی گلوریا اسکات را در بیست سالگی حل می کند. واقعا ذهن فوق العاده ای دارد.اوپس از گذراندن تحصیلات دانشگاه و فارغ‌التحصیل شدن تصمیم می‌گیرد به عنوان یک کارآگاه خصوصی به کار بپردازد و خدمات خود را به مراجعینش ارائه دهد که همین شغل اصلی و منبع درآمد در بیست و سه سال بعد می‌گردد.شرلوک در کنار شغلش به شیمی هم علاقه خاصی داردولیسانس یا فوق لیسانسش را هم دارد که البته نا مربوط هم به کارش نیست.داستان های شرلوک نه از زبان خودش بلکه از زبان دوست و همکارش دکت جان واتسون نقل می شود. ماجرای آشنایی این دو را در ادامه برای تان می گویم.شرلوک در زمینه کارآگاهی اطلاعات بسیار کاملی دارد که البته بیشترش را خودش از طریق آزمایشات یا مطالعات عمیقش کسب کرده . مثلا انواع خاکستر سیگارها را می شناسد...انواع عطر ها...انواع سم ها...انواع خاک ها.و هرچیزی که به حرفه اش مربوط شود.البته از نظر او تنها چیزهایی را بایددر حافظه اش داشته باشدکه حتما به دردش می خورد جزاین همه را فراموش می کندکه البته بسیار هم کار منطقی ای است.او با استنتاج هایش مراجعینش را شگفت زده می کند.مثلا می تواند از روی کلاه یک شخص به خیلی از جزئیات پی ببرد البته بر پایه منطق.در اینجا قسمتی از داستان یاقوت آبی را به صورت خلاصه با هم می خوانیم که به خوبی مهارت شرلوک را در استنتاج می توان مشاهده کرد:


"گفتم:سرت به کاری گرم است نکند مزاحم شده باشم))

((ابدا .خوشحالم دوستی اینجاست که می توانم نتیجه ی بررسی خود را با او درمیان بگذارم.موضوع بسیار بی اهمیت است.))(وبا شست خود به کلاه کهنه اشاره کرد)((ولی چند نکته ای در ارتباط با آن وجود دارد که می توانند جالب و حتی آموزنده باشند.))

روی صندلی راحتی نشستم و دست هایم را جلو آتش بخاری گرم کردم؛گفتم:((لابد این شی ء با همه ی پیش پا افتادگی  به ماجرای مرگباری مربوط می شود و در واقع سرنخی است که تو را به سوی حل یک معمای اسرار آمیز و مجازات یک جنایتکار هدایت خواهد کرد.))

شرلوک هلمز خندید و گفت:((نه،نه،جنایتی درکار نیست.فقط یکی از آن رویداد های کم اهمیت غیر متعارفی است که وقتی چهار میلیون نفر در داخل محدوده ای به طول و عرض چند کیلومتر شانه به شانه هم بسایند به ناچار اتفاق می افتد.تو پیترسن دربان هتل را می شناسی؟))

((بله.))

((این غنیمت به او تعلق دارد.پیترسن آن را پیدا کرده .صاحبش نا معلوم است.این ذره بین. با روش های من هم که آشنا هستی ببین خودت از ویژگی های شخصی که این کلاه را بر سر می نهاده چه می توانی بفهمی.))

کلاه را به دوستم برگرداندم و گفتم:((من که چیزی نمی بینم))

((برعکس آقا واتسن تو همه چیز می بینی ولی برپایه ی مشاهدات خود استدلال نمی کنی. برای استنتاج دل و جرات کافی نداری.))

((پس لطفا به من بگوییداز این کلاه شما چه چیز هایی استنتاج می کنید.))

((صاحب کلاه شخصی است با قدرت فکری زیاد بسیار واضح است و همچنین این که حدودا تا سه سال پیش وضع مالی نسبتا خوبی داشته ولی حالا دچار فقر و تنگدستی شده.او درگذشته مرد دور اندیشی بوده ولی این خصیصه در حال حاضر در او کاهش یافته که این خود حاکی از بروز ضعف اخلاقی در این شخص است و اگر تنزل درجه مالی اورا هم درنظر بگیریم باید به این نتیجه برسیم که تحت تاثیر یک نیروی شیطانی که احتمالا می تواند الکل باشد قرار دارد.همین عامل هم ممکن است این حقیقت بدیهی را که زنش دیگر دوستش ندارد توجیه کند.اما عزت نفس خود را تا حدودی حفظ کرده شخصی است که بیشتر در حالت نشسته کار و زندگی می کند از خانه کم خارج می شود اصلا ورزش نمی کند آدم میانسالی است موهای فلفل نمکی دارد که آنها را ظرف همین چند روز گذشته اصلاح کرده و آن را با کرم لیمویی چرب می کند.اینها حقایق آشکار تری بود که از این کلاه می شد استنتاج کرد و همچنین این که این شخص به احتمال بسیار  زیاد خانه اش لوله کشی گاز ندارد.))

((هلمز حتما داری شوخی می کنی.مثلا از کجا فهمیدی که این شخص قدرت فکری زیادی دارد؟))

او کلاه را بسرش گذاشت کلاه از پیشانی اش گذشت و روی بینی اش متوقف شد.گفت:((این امر بستگی به ظرفیت حجم مغز دارد. کسی که سری به این بزرگی داردباید چیزی توی آن باشد.))

((و خراب شدن وضع مالی اش؟ دور اندیشی و ضعف اخلاقی چطور؟))

((این کلاه سه سال از عمر آن می گذرد این کلاه های لبه صاف که دور لبه آنها به بالا برگشته سه سال پیش مد شد کلاهی است از بهترین جنس به نوار ابریشمی چین دارد دور آن نگاه کن و به آستر درجه اول توی آن.اگر این شخص سه سال پیش استطاعت خرید چنین کلاه گران قیمتی را داشته و از آن تاریخ به بعد دیگر کلاهی نخریده پس یقینا کارش خراب شده.))شرلوک هلمز خندید((این نشانه دور اندیشی ))و انگشتش را روی پولک و حلقه ای گذاشت که برای اتصال به بند زیر گلو به کلاه نصب کرده بودند.((این اتصالات هیچ وقت با کلاه فروخته نمی شود اگر این شخص سفارش نصب آن را به کلاه فروش داده پس مقداری دور اندیشی دارد تا برای جلوگیری از باد بردن کلاهش یک قدم احتیاطی بردارد. بعد میبینیم که تسمه زیرگلو پاره شده و صاب کلاه دیگر آن را تعویض نکرده بنابر این دور اندیشی او کم شده. از طرف دیگر این شخص سعی کرده با استفلده از مرکب بعضی از لکه های روی کلارا مخفی کند و این نشانه ای است از اینکه عزت نفس خود را کاملا از دست نداده.و اما نکات دیگر اینکه آد میانسالی است و موهای فلفل نمکی دارد و تازه به سلمانی رفته بوده و کرم لیمویی استفاده می کند همه اینهارا از معانه دقیق پایین آستر کلاه می توان دریافت.این گرد و خاکی که روی کلاه نشسته گرد و خاک زبر و خاکستری خیابان نیست بلکه غبار قهوه ای رنگ خانه است و به ما نشان می دهد که کلاه بیشتر وقت در خانه آویزان است ؛درحالی که آثار رطوبتی  که در داخل کلاه مشاهده می شود نشانه ی روشنی است از اینکه صاحب کلاه زیاد عرق می کند و بنا بر این رو فرم نیست.این کلاه را هفته هاست کسی برس نزده اگر واتسن عزیزم من تورا ببینم که گرد و خاک یک هفته روی کلاهت مانده و زنت به تو اجازه می دهد در چنین وضعی از خانه بیرون بروی، من به ناچار به این نتیجه می رسم که تو هم مهر و محبت همسرت را از دست داده ای.)) 

((اینکه خانه اش لوله کشی گاز دارد چه؟))

((یک یا حتی دو قطره اشک شمع ممکن است به طور تصادفی روی کلاه ریخته باشد ولی وقتی من بع دست کم پنج لکه شمع بر می خورم دیگر شکی برای من باقی نمی ماند که این شخص در تماس مداوم با مواد شمعی مذاب قرار دارد و  ای بسا آخر شب کلاه در یک دست و شمعی سوزان در دست دیگر به طرف اتاق خواب از پلا ها بالا ی رود. از چراغ گاز که اشک شمع بر کلاه کسی نمی چکد. راضی شدی؟)) 

خندیدم و گفتم:((این رشته استدلالات یقینا بسیار هوشمندانه و مبتکرانه است ولی از آنجا که خودتان گفتید جنایتی صورت نگرفته این همه کوشش به نظر می رسد که به هدر دادن انرژی باشد))....

خب دیدید؟ واقعا فوق العادست...تازه این فقط یکی از مواردی بود که شرلوک توانست با یک چیز خیلی کوچک به سرگذشت انسانها پی ببرد البته توجه داشته باشید که همه این استنتاجات برپایه مشاهدات و منطق صورت گرفته.


دکتر جان واتسون...........................................Dr.John.H.Watson


شرلوک هلمز در رمان اتود در قرمز لاکی که اولین رمان کانن دویل درباره شرلوک است با جان واتسن آشنا میشود.جان پزشک ارتشی بوده که درجنگ مجروح شده و به لندن باز گشته.او که به خاطر حقوق کمش نمی تواند خانه ای اجاره کند به دنبال همخانه ای می گردد تا با هم خانه ای اجاره کند تا اینکه یکی از دوستانش اورا به شرلوک معرفی می کند. بعد از این این دو با هم همخانه می شوند. پس از گذر مدتی شرلوک و جان دودوست صمیمی و دو همکار می شوند به طوری که به گفته شرلوک او فقط یک دوست دارد...جان اتفاقات و جزئیات هر کدام از پرونده هایی را که شرلوک حل می کند را یادداشت می کند و در روزنامه به چاپ می رساند در واقع داستان ها از زبان دکتر جان واتسن دوست و همکار شرلوک نقل می شود.


جرمی برت در نقش شرلوک و دیوید برک در نقش جان واتسون 

بندیکت کامبربچ درنقش شرلوک و مارتین فریمن در نقش جان واتسون


فیلم ها و سریال ها.................................................................................................


تا الان فیلم ها و سریال های زیادی از داستان های کانن دویل اقتباس شده است که اگه نظر منو بخواین به نظرم شبیه ترین و دقیق ترین و زیباترین و فوق العاده ترین شون سریالی بود که تو دهه 90 میلادی با بازی جرمی برت ساخته شد.خود جرمی هم  به شرلوکی که کانن دویل توی کتاب هاش توصیف کرده است  شباهت زیادی دارد.


مجموعه شرلوک هم اقتباسی مدرن از شرلوک است که بندیکت کامبربچ در نقش شرلوک و مارتین فریمن در نقش جان واتسون بازی کرده اند.این مجموعه در چهار فصل ساخته شده که البته احتمالا فصل پنجش هم ساخته می شود.اما نمیتونم اینو نگم که بندیکت  انصافا خیلی خوب بازی کرده و زیاد از شرلوک اصلی دور نشده ولی به پای جرمی نمیرسه.من چقد بدجنسمکتاب ها و داستان ها...............................................................................................


رمان ها

  • اتود در قرمز لاکی ((A Study in Scarlet))
  • سگ هاوند باسکرویل ((The Hound of the Baskervilles))
  • نشانه چهار ((The Sign of the Four))
  • دره وحشت ((The Valley of Fear))
داستان های کوتاه

  • مجموعه ماجراهای شرلوک هلمز((The Adventures of Sherlock Holmes))
  • مجموعه خاطرات شرلوک هلمز((The Memories of Sherlock Holmes ))
  • مجموعه بازگشت شرلوک هلمز((The Return of Sherlock Holmes))
  • مجموعه پرونده های شرلوک هلمز((The Case-Book of Sherlock Holmes))
  • مجموعه آخرین تعظیم او ((His Last Bow))

البته بعد از مرگ کانن دویل کتاب های زیادی در ادامه این داستان ها نوشته شدند که می توان که کتاب شاهکار های شرلوک هلمز که نوشته آدریان کانن دویل پسر آرتور کانن دویل است اشاه کرد.Weblog Themes By Pichak

آرشیو مطالب

درباره وبلاگ


دوستان عزیزم لطفا نظرات و پیشنهاد هاتون رو به آدرس ایمیل dark.black hole82@gmail.com بفرستین.

پیوندهای روزانه


CAFE MUSICAL
WEBIHA
....